Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Upozornenie na zákaz vypaľovania porastov bylín, kríkov a stromov v jarnom obdobíVytlačiť
 

vypalovanie.jpg 

Vážení občania!

Vypaľovaním porastov bylín, kríkov a stromov porušuje fyzická osoba § 14, právnická osoby a fyzická osoba - podnikateľ § 8 zákona NR SR č. 314/2001 Z.z. o ochrane pre požiarmi v znení neskorších predpisov. Za porušenie predmetných ustanovení zákona o ochrane pred požiarmi môže byť fyzickej osobe uložená pokuta do výšky 331 €, právnickej osobe a fyzickej osobe - podnikateľovi pokuta do výšky 16 596 €. Upozorňujeme občanov, že v čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov, počas suchého a teplého počasia budú príslušníci Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru a príslušníci Okresného riaditeľstva Policajného zboru vykonávať hliadkovú činnosť zameranú na odhalenie prípadov vypaľovania porastov trávy a kríkov.

Zákon o lesoch o ochrane pred požiarmi zakazuje:

  • Zakladať alebo udržiavať otvorený oheň na lesných pozemkoch alebo v ich ochrannom pásme - 50m od hranice lesných pozemkov mimo vyznačených miest,
  • Fajčiť alebo odhadzovať horiace alebo tlejúce predmety.                                                

Oheň zakladať na vyznačených miestach a pri zakladaní ohňa je potrebné dodržiavať základné pravidlá požiarnej bezpečnosti:

  • Nezakladať oheň počas vetra,
  • Nezakladať oheň použitím horľavých kvapalín,
  • Neponechávať oheň bez dozoru,
  • Ohnisko pred opustením dôkladne uhasiť a presvedčiť sa, že popol neobsahuje žeravé zvyšky po spaľovaní.

Veríme, že v spolupráci so všetkými vlastníkmi, správcami a užívateľmi lesných pozemkov, v úzkej súčinnosti so spoločenskými a záujmovými organizáciami, ktoré vykonávajú svoje aktivity v prírode a lese, ale aj s Vašou podporou sa nám podarí uchrániť prírodu pred zbytočnými stratami. Len spoločným úsilím, opatrnosťou a ostražitosťou prispejeme k zníženiu počtu požiarov v tomto jarnom období.

 

Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Lučenci

oddelenie  požiarmej prevencie

Novomeského 3

984 03 Lučenec


 
 

dnes je: 18.1.2019

meniny má: Bohdana

webygroup
ÚvodÚvodná stránka